Programator Danfoss Icon – Sterowanie PWM

Regulatory Danfoss Icon to najnowsze akcesoria dopisane do katalogu w 2017 roku dedykowane do ogrzewania podłogowego. Oferta Danfoss Icon bazuje na dwóch modelach. Bazowy model, w którym ustawiamy temperaturę i wskazujemy rodzaj grzania podłogowego uzależniony od bezwładności cieplnej, jest wyjątkowo prosty w obsłudze. Drugie urządzenie posiada ekstra regulator 7-mio dniowy oraz złącze na opcjonalny czujnik temperatury podłogi. Daje to możliwość automatycznego zmieniania temperatur na noc i kiedy jesteśmy nieobecni w/g jednego z dostępnych programów 7-mio dniowych. Z uwagi na to możemy obniżyć rachunki za ogrzewanie. Ekstra sensor podłogowy powinno się wykorzystać, gdy:

– temperatura podłogi ma być stała,

– stosujemy zasilanie układu podłogowego z pieca o wysokich temperaturach (np. stałopalnego) i chcemy zadbać, by nie przegrzać podłogi wtedy, kiedy jest wykonana z drewna.

Regulacja PWM

Regulacja szerokością impulsu (PWM) to najbardziej skuteczna metoda sterowania obiegiem grzejnym o wysokiej bezwładności cieplnej. Do takich układów grzewczych zaliczają się:

– wodna podłogówka

– elektryczne ogrzewanie podłogowe

– wodne ogrzewanie podłogowe w starych układach o dużej pojemności wodnej

W odróżnieniu od zwykłego regulatora, jaki włącza się i wyłącza jedynie dla ustawionej temperatury, termostat PWM funkcjonuje inaczej. Wybiera „okna czasowe” załączenia i wyłączenia elementu grzejnego w taki sposób, by podtrzymać temperaturę najbliżej wybranej temperatury i dogrzewa: małymi impulsami wtedy, gdy temperatura finalna została uzyskana. Dzięki temu szybciej odpowiada na wahania temperatury, co procentuje wyższą ekonomiką użytkowania. Termostaty Danfoss Icon mają możliwość kierować napędami elektrycznymi 230V o sumie mocy do 10W. Ze względu na niską cenę można pokusić się o dopasowanie ich do ogrzewania elektrycznego. Wystarczy zastosować mini przekaźnik z cewką na 230V i łączami o maksymalnym obciążeniu 16 amperów. Koszt takiego urządzenia to około 16-20 zł. Takie rozwiązanie podpowiadamy zainteresowanym z wiedzą w zakresie elektrotechniki.