Elektryczna podłogówka – przewody grzejne VC i VCD.

Grzanie podłogowe to rodzaj ogrzewania, jaki jest najbardziej zdrowy dla użytkowników oraz zapewnia równy rozkład temperatury w pokojach.
Ogrzewanie podłogowe na prąd spełniające funkcję podstawowego ogrzewania, czyli stanowiącego jedyne źródło ciepła w pomieszczeniu jest montowane w wylewce. Ten typ grzania można zrobić, gdy pokoje są na etapie przygotowania i podłogi nie są jeszcze zrobione.
Do montażu ogrzewania pod posadzką stosowane są przewody grzewcze VC lub VCD.
VC to pojedynczy przewód grzewczy izolowany z obu stron przewodem zimnym. VCD to dwużyłowy kabel zakończony z jednej strony kablem zimnym, a z drugiej strony mufą. Opisane przewody poza konstrukcją odróżniają się mocą jednostkową, to znaczy ilością watów, która wypada na każdy metr przewodu grzewczego. Decydując się na przewód grzejny należy uwzględnić rodzaj pokoju i rodzaj nawierzchni podłogowej, oraz najmniejsze dozwolone odstępy, jakie powstaną pomiędzy żyłami przewodu w trakcie ich montażu. Największe możliwe przerwy nie mogą przekraczać 20 cm, aby nie powstały miejsca niedogrzane.
Montaż kabli polega na umieszczeniu ich na powierzchni podłogi według projektu razem z sensorem temperatury podłogi. Przewody zalewa się zaprawą lub wylewką samopoziomującą. Podłączenie przewodów VC oraz VCD do instalacji elektrycznej należy zrobić z pomocą regulatora temperatury. Wybór najlepszego punktu montażu puszki z sterownikiem jest istotne ze względów estetycznych oraz praktycznych. Kable grzewcze trzeba rozmieścić w taki sposób, aby przewód zasilający o długości 2,5m można było podłączyć do puszki elektrycznej i spiąć z sterownikiem.