Amortyzatory do klapy

Siłowniki do pokrywy, zwane także sprężynami pneumatycznymi, służą do wspomagania podnoszenia o dużym ciężarze pokryw, klap bagażnika, włazów na dach i wszędzie tam, gdzie bez tych sprężyn potrzeba byłoby użyć dużej siły.
Amortyzator pneumatyczną określają trzy istotne cechy:
– siła wyrażana w Niutonach
– skok, czyli długość na jaką przesuwa się tłok
– metoda trzymania.

Budowa amortyzatora jest relatywnie łatwa, to stalowy rura z uszczelnionym tłokiem, a żądaną siłę uzyskuje się w procesie produkcji za pomocą dopompowania gazu pod określonym ciśnieniem.

W stanie spoczynkowym amortyzator jest wysunięty, po ściśnięciu tłok się chowa do tubusa, powodując ściskanie czynnika pneumatycznego w tubusie, a po zmniejszeniu działającej siły tłok przemieszcza się znów. Z każdej strony amortyzator zakończona jest uchwytem typu oczko, przez dziurę w otworze przeprowadza się oś obrotu wraz z korpusem mocującym.
Przez to, iż zakończenia są wykręcane, można zmienić uchwyt sprężyny na przegub kulowy, co przydaje się przede wszystkim wtedy, gdy przemieszczanie się wspomagacza nie odbywa się wyłącznie w tej samej płaszczyźnie. Podczas umocowywania należy jedynie pamietać o kilku kluczowych regułach. Amortyzator gazowy należy mocować tłokiem w dolnej części, aby w ostatniej fazie ruchu otrzymać działanie hydraulicznej amortyzacji. Trzeba nie powodować jakichkolwiek narażeń mechanicznych. Na tłoczysku niedopuszczalne jest pozostawiać jakiekolwiek zacieków farby, bowiem mogą one spowodować nieszczelności {płynu hydraulicznego|oleju.